BSM180D12P2C101
DigiKey Part Number
BSM180D12P2C101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM180D12P2C101
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 204A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 204A (Tc) 1130W Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSM180D12P2C101 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 35.2mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
23000pF @ 10V
Packaging
Bulk
Power - Max
1130W
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Base Product Number
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
204A (Tc)