BA33BC0FP-E2
DigiKey Part Number
BA33BC0FP-E2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BA33BC0FP-E2CT-ND - Cut Tape (CT)
BA33BC0FP-E2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BA33BC0FP-E2
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BA33BC0FP-E2 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
0.5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
900 µA
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
16V
Supplier Device Package
TO-252
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V