MIC5307-2.8YD5
DigiKey Part Number
2156-MIC5307-2.8YD5-ND
Manufacturer
Micrel Inc.
Manufacturer Product Number
MIC5307-2.8YD5
Description
IC REG LIN 2.8V 300MA TSOT-23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA TSOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5307-2.8YD5 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
30 µA
Packaging
Bulk
PSRR
62dB ~ 35dB (10Hz ~ 20kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 300mA