PCR0805-470RJ1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PCR0805-470RJ1 |
Description | RES SMD 470 OHM 5% 1/4W 0805 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Pulse Withstanding Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PCR0805-470RJ1 Models |
Category | Features Pulse Withstanding |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Part Status Obsolete | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) |