NP60N06PDK-E1-AY
DigiKey Part Number
559-NP60N06PDK-E1-AYTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NP60N06PDK-E1-AY
Description
MOSFET TRANSISTOR MORE 1 W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 60A 105W Surface Mount TO-263-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3600 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
105W
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
TO-263-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 30A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA