RP10-4815SA/P | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RP10-4815SA/P-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RP10-4815SA/P |
Description | DC DC CONVERTER 15V 10W |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 670mA 36V - 75V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RP10-4815SA/P Models |
Category | Power (Watts) 10 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1.6 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tube | Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 80°C |
Type Isolated Module | Efficiency 90% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 36V | Package / Case 6-DIP Module |
Voltage - Input (Max) 75V | Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm) |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active High |
Current - Output (Max) 670mA | Base Product Number |