CX0603MRX7R6BB104
DigiKey Part Number
311-1237-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1237-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1237-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX0603MRX7R6BB104
Description
CAP PASSTHRU 0.1UF 20% 10V 0603
Detailed Description
0.1 µF Feed Through Capacitor 10V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CX0603MRX7R6BB104 Models
Category
Voltage - Rated
10V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Capacitance
0.1 µF
Height (Max)
0.030" (0.75mm)
Tolerance
±20%