BWCU00201212900Y03
DigiKey Part Number
553-BWCU00201212900Y03TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BWCU00201212900Y03CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BWCU00201212900Y03DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWCU00201212900Y03
Description
CMC 500MA 2LN 90 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Line Common Mode Choke Surface Mount 90 Ohms @ 100 MHz 500mA DCR 300mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Manufacturer
Pulse Electronics
Voltage Rating - DC
50V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Size / Dimension
0.081" L x 0.049" W (2.05mm x 1.25mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.055" (1.40mm)
Impedance @ Frequency
90 Ohms @ 100 MHz
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pad
Current Rating (Max)
500mA