BMMS000606302R2MX2
DigiKey Part Number
553-BMMS000606302R2MX2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMMS000606302R2MX2
Description
FIXED IND 2.2UH 8A 15 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 8 A 15mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
10A
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)