PJSOT24C-03_R1_00001
DigiKey Part Number
3757-PJSOT24C-03_R1_00001TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJSOT24C-03_R1_00001
Description
TVS DIODE 24VWM 45.3VC SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.3V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23
Category
Power - Peak Pulse
250W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
55pF @ 1MHz (Max)
Type
Zener
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.3V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)