EEU-EB1H100SB
DigiKey Part Number
P19606CT-ND - Cut Tape (CT)
P19606TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB1H100SB
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-EB1H100SB Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
27 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
44.55 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C