EEF-CD0J680R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 5.448
Datasheet
68 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 18mOhm 1000 Hrs @ 105°C
EEF-CD0J680R
DigiKey Part Number
PCE2110TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-CD0J680R
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 6.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EEF-CD0J680R Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size
Capacitance
68 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm