EEE-HB1C220AR
DigiKey Part Number
PCE4745TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4745CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4745DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HB1C220AR
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HB1C220AR Models
Ripple Current @ Low Frequency
39 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
66.3 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C