EEE-FP1V220AR
DigiKey Part Number
PCE4550TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4550CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4550DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FP1V220AR
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Detailed Description
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 360mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FP1V220AR Models
Ripple Current @ Low Frequency
156 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C