EEE-FP1E100AR
DigiKey Part Number
PCE4539TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4539CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4539DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FP1E100AR
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 850mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FP1E100AR Models
Ripple Current @ Low Frequency
104 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
850mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C