35TQC10MYF
DigiKey Part Number
P17695TR-ND - Tape & Reel (TR)
P17695CT-ND - Cut Tape (CT)
P17695DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35TQC10MYF
Description
CAP TANT POLY 10UF 35V 2917
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2917 (7343 Metric) 120mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35TQC10MYF Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D2
Voltage - Rated
35 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz