OA205AN-22-1WB1856_view2
OA205AN-22-1WB1856_view3
OA205AN-22-1WB1856
DigiKey Part Number
1053-1545-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA205AN-22-1WB1856
Description
FAN AXIAL 205X72MM 230VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Square - 205mm L x 205mm H Ball 590.0 CFM (16.52m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA205AN-22-1WB1856 Models
Category
Noise
67.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
80.0W
Series
RPM
3000 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP56 - Dust Protected, Water Resistant
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Size / Dimension
Square - 205mm L x 205mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
72.00mm
Weight
5.1 lbs (2.3 kg)
Air Flow
590.0 CFM (16.52m³/min)
Voltage Range
200 ~ 240VAC
Static Pressure
0.860 in H2O (214.2 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Metal
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 55°C