NSR02100HT1G
DigiKey Part Number
NSR02100HT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSR02100HT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSR02100HT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSR02100HT1G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 200MA SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 200mA Surface Mount SOD-323
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 nA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
4pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOD-323
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 200 mA