NCV8703SN28T1G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 2.820
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 18.938
Datasheet
Similar
Texas Instruments
Microchip Technology
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 5-TSOP
5-TSOP
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCV8703SN28T1G
DigiKey Part Number
NCV8703SN28T1G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8703SN28T1G
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 5-TSOP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NCV8703SN28T1G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V