NCV8702SN33T1G
DigiKey Part Number
NCV8702SN33T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV8702SN33T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV8702SN33T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8702SN33T1G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 5-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 5-TSOP
EDA/CAD Models
NCV8702SN33T1G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
16 µA
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V