FSV20100V
DigiKey Part Number
FSV20100VTR-ND - Tape & Reel (TR)
FSV20100VCT-ND - Cut Tape (CT)
FSV20100VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSV20100V
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 20A TO2773
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 20A Surface Mount TO-277-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FSV20100V Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
80 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-277-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
660 mV @ 20 A