EE-SY1200 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 19.698
Datasheet
Reflective Optical Sensor 4-SMD, No Lead
Photomicrosensor SMD Series
Photomicrosensors Small screw mounting connector series
EE-SY1200
DigiKey Part Number
OR1038TR-ND - Tape & Reel (TR)
OR1038CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EE-SY1200
Description
SENSOR PHOTO ULTRA COMP SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EE-SY1200 Models
Category
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Output Type
Phototransistor
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Response Time
30µs, 30µs
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Sensing Method
Reflective
Package / Case
4-SMD, No Lead
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current - Collector (Ic) (Max)
20 mA