LPC54S018J4MET180E
DigiKey Part Number
568-15327-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPC54S018J4MET180E
Description
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 180TFBGA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M4 LPC540xx Microcontroller IC 32-Bit 180MHz 4MB (4M x 8) FLASH 180-TFBGA (12x12)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LPC54S018J4MET180E Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
360K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.71V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 12x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M4
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
180MHz