RP173N331A-TR-FE
DigiKey Part Number
2129-RP173N331A-TR-FETR-ND - Tape & Reel (TR)
2129-RP173N331A-TR-FECT-ND - Cut Tape (CT)
2129-RP173N331A-TR-FEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP173N331A-TR-FE
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Category
Voltage Dropout (Max)
1.05V @ 150mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
3.7 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Reverse Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
11V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V