UUT1C220MCL1GS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 3.568
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 7.315
Datasheet
In Stock: 33
In Stock: 473
Upgrade
Upgrade
Similar
Similar
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UUT1C220MCL1GS
DigiKey Part Number
493-6249-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-6249-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUT1C220MCL1GS
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UUT1C220MCL1GS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ High Frequency
45 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C