ULD2G2R2MPD1TD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ULD2G2R2MPD1TD |
Description | CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ULD2G2R2MPD1TD Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz |
Part Status Not For New Designs | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm) |
Voltage - Rated 400 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |