UCS2D151MHD1TN
DigiKey Part Number
493-13281-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13281-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCS2D151MHD1TN
Description
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCS2D151MHD1TN Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
945 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.89 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C