UCL1V221MCL6GS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UCL1V221MCL6GS |
Description | CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UCL1V221MCL6GS Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 425 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 850 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 100 mOhms |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm) |
Voltage - Rated 35 V | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |