UCA2D151MHD6TN | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UCA2D151MHD6TN |
Description | CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 150 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UCA2D151MHD6TN Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 680 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 1.36 A @ 100 kHz |
Part Status Obsolete | Lead Spacing 0.295" (7.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm) |
Voltage - Rated 200 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -25°C ~ 105°C |