PMEG100T100ELPE-QZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG100T100ELPE-QZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG100T100ELPE-QZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG100T100ELPE-QZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG100T100ELPE-QZ
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A CFP15B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 10A Surface Mount CFP15B
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
850pF @ 1V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
CFP15B
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
810 mV @ 10 A
Operating Temperature - Junction
175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)