PMEG10010ELXE-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG10010ELXE-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG10010ELXE-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG10010ELXE-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG10010ELXE-QX
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123HP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount SOD-123HP
Category
Reverse Recovery Time (trr)
14 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 nA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
55pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
1A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
780 mV @ 1 A
Supplier Device Package
SOD-123HP
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
175°C