BUK764R2-80E,118 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 985
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 298
STMicroelectronics
In Stock: 1.898
N-Channel 80 V 120A (Tc) 324W (Tc) Surface Mount D2PAK
BUK764R2-80E,118
DigiKey Part Number
1727-1091-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK764R2-80E,118
Description
MOSFET N-CH 80V 120A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
136 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10426 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
324W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA