BUK7230-55A,118 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 1.049
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 2.010
Datasheet
Infineon Technologies
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 798
N-Channel 55 V 38A (Tc) 88W (Tc) Surface Mount DPAK
BUK7230-55A,118
DigiKey Part Number
1727-7156-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7230-55A,118
Description
MOSFET N-CH 55V 38A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1152 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
88W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
30mOhm @ 25A, 10V