G2R1000MT33J-TR
DigiKey Part Number
1913-G2R1000MT33J-TR-ND - Tape & Reel (TR)
1913-G2R1000MT33J-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
1913-G2R1000MT33J-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2R1000MT33J-TR
Description
3300V 1000M TO-263-7 G2R SIC MOS
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 3300 V 5A (Tc) 74W (Tc) Surface Mount TO-263-7
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2Ohm @ 2A, 20V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 2mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21 nC @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+20V, -5V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
238 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
74W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
3300 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V