CSTNE16M0V53Z000R0
DigiKey Part Number
490-17950-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-17950-1-ND - Cut Tape (CT)
490-17950-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSTNE16M0V53Z000R0
Description
CERAMIC RES 16.0000MHZ 15PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 15 pF ±0.3% 40 Ohms -40°C ~ 125°C Surface Mount
EDA/CAD Models
CSTNE16M0V53Z000R0 Models
Capacitance
15 pF
Series
Impedance
40 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
3-SMD, Non-Standard
Frequency
16 MHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.051" W (3.20mm x 1.30mm)
Frequency Stability
±0.3%
Height
0.039" (1.00mm)
Frequency Tolerance
±0.5%