PV1000-27B24
DigiKey Part Number
2725-PV1000-27B24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV1000-27B24
Description
ENCLOSED DC DC CONVERTERS 1008W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 42A 1000V Input
Category
Voltage - Output 1
24V
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Current - Output (Max)
42A
Series
Power (Watts)
1008W
Packaging
Box
Voltage - Isolation
4 kV
Part Status
Not For New Designs
Applications
ITE (Commercial)
Type
Enclosed
Efficiency
93%
Voltage - Input (Min)
300V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Max)
1000V
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
11.50" L x 8.86" W x 2.28" H (292.0mm x 225.0mm x 58.0mm)