PIC16F886-I/SP
DigiKey Part Number
PIC16F886-I/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F886-I/SP
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SPDIP
EDA/CAD Models
PIC16F886-I/SP Models
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
28-SPDIP
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)