PIC16F886-I/SO
DigiKey Part Number
PIC16F886-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F886-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F886-I/SO Models
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
28-SOIC
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)