MIC5256-3.3YM5-TR
DigiKey Part Number
576-1293-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-1293-1-ND - Cut Tape (CT)
576-1293-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5256-3.3YM5-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5256-3.3YM5-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
PSRR
60dB ~ 45dB (10Hz ~ 10kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 150mA