MIC5205-3.6YM5-TR
DigiKey Part Number
576-1260-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-1260-1-ND - Cut Tape (CT)
576-1260-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5205-3.6YM5-TR
Description
IC REG LINEAR 3.6V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5205-3.6YM5-TR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
2.5 mA
PSRR
75dB (100Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 150mA