MCP4461-502E/ST
DigiKey Part Number
MCP4461-502E/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4461-502E/ST
Description
IC DIG POT 5K 20-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 5k Ohm 4 Circuit 257 Taps I2C Interface 20-TSSOP
EDA/CAD Models
MCP4461-502E/ST Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Memory Type
Non-Volatile
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Series
Features
Mute, Selectable Address
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
20-TSSOP
Configuration
Potentiometer
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Circuits
4
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C