MCP41100-I/P
DigiKey Part Number
MCP41100-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP41100-I/P
Description
IC DIG POT 100K 8-PDIP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 8-PDIP
EDA/CAD Models
MCP41100-I/P Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Tolerance
±30%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
800ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Through Hole
Taper
Linear
Supplier Device Package
8-PDIP
Configuration
Potentiometer
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C