XLG-200-12-A
DigiKey Part Number
1866-XLG-200-12-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XLG-200-12-A
Description
200W LED POWER SUPPLY O/P +12V/1
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16A 12V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XLG-200-12-A Models
Category
Current - Output (Max)
16A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
192 W
Series
Voltage - Isolation
4.2 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current
Efficiency
92%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, RCM
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
12V