SKM30B-12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Cosel USA, Inc.
In Stock: 14
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 18V - 36V Input
SKM30B-12
DigiKey Part Number
1866-4647-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SKM30B-12
Description
DC DC CONVERTER 12V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SKM30B-12 Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.5A