NTU-1200-224UN
DigiKey Part Number
1866-NTU-1200-224UN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTU-1200-224UN
Description
INVERTER 1200W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24VDC Voltage Input 1200 W Power Output Continuous Inverter, UPS 1 AC Outlets International
Category
AC Outlets
1
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Connector - Voltage Input
Terminals
Series
Power - Output Continuous
1200 W
Packaging
Box
Power - Output Surge
2000 W
Part Status
Active
Remote Capability
Yes
Type
Inverter, UPS
Region Utilized
International
Voltage - Output
230VAC
Size
13.11" L x 7.24" W x 2.76" H (333mm x 184mm x 70mm)
Voltage - Input
24VDC