NTS-450-212UN
DigiKey Part Number
1866-NTS-450-212UN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTS-450-212UN
Description
INVERTER 450W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 450 W Power Output Continuous Inverter 1 AC Outlets International
Category
AC Outlets
1
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Connector - Voltage Input
Terminals
Series
Power - Output Continuous
450 W
Packaging
Box
Power - Output Surge
900 W
Part Status
Active
Remote Capability
Yes
Type
Inverter
Region Utilized
International
Voltage - Output
230VAC
Size
8.27" L x 5.12" W x 2.17" H (210mm x 130mm x 55mm)
Voltage - Input
12VDC