NTS-300-248EU
DigiKey Part Number
1866-NTS-300-248EU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTS-300-248EU
Description
INVERTER 300W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48VDC Voltage Input 300 W Power Output Continuous Inverter 1 AC Outlets Europe
Category
AC Outlets
1
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Connector - Voltage Input
Terminals
Series
Power - Output Continuous
300 W
Packaging
Box
Power - Output Surge
600 W
Part Status
Active
Remote Capability
Yes
Type
Inverter
Region Utilized
Europe
Voltage - Output
230VAC
Size
8.27" L x 5.12" W x 2.17" H (210mm x 130mm x 55mm)
Voltage - Input
48VDC