NPB-360-24TB
DigiKey Part Number
1866-NPB-360-24TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPB-360-24TB
Description
BATT CHRGR DESKTOP 21V-30.4V 12A
Detailed Description
Desktop Battery Charger 21V ~ 30.4V 12A
EDA/CAD Models
NPB-360-24TB Models
Category
Charge Current - Max
12A
Voltage - Input
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Series
Power - Max
360W
Size / Dimension
7.09" L x 3.78" W x 1.93" H (180.0mm x 96.0mm x 49.0mm)
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Nominal
21V ~ 30.4V