NPB-240-12TB
DigiKey Part Number
1866-NPB-240-12TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPB-240-12TB
Description
BATT CHG DSKTP 10.5V15.2V 13.5A
Detailed Description
Desktop Battery Charger 10.5V ~ 15.2V 13.5A
EDA/CAD Models
NPB-240-12TB Models
Category
Charge Current - Max
13.5A
Voltage - Input
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Series
Power - Max
240W
Size / Dimension
7.09" L x 3.78" W x 1.93" H (180.0mm x 96.0mm x 49.0mm)
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Nominal
10.5V ~ 15.2V