MHB75-12S12
DigiKey Part Number
1866-3436-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHB75-12S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 75W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 6.25A 9V - 18V Input
Category
Power (Watts)
75 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Half Brick
Current - Output (Max)
6.25A